English
version

365 Drzew to akcja artystyczna, performens w przestrzeni publicznej i fotografia.

365 Drzew

Od 25 września 2009 codziennie wspinałam się na inne drzewo. Akcja trwała równo rok, czyli 365 kolejnych dni w czasie, których zdobyłam 365 drzew, za każdym razem inne. Mieszkam w Krakowie, tak, że większość drzew pochodziło z Krakowa i okolic. Zdjęcia dokumentujące performens tworzą pewnego rodzaju kalendarz, pamiętnik pokazujący upływ czasu i zmiany pór roku.

Inspiracją projektu jest moja ulubiona książka, Italo Calvino pt. "Baron Drzewołaz" - Cosimo 12 letni włoski baron po pewnej kłótni z ojcem, wychodzi na drzewo i postanawia nie zejść już nigdy na ziemię. Baron Drzewołaz dotrzymuje postanowienia. Cała książka to mądra i niezwykła, pełna humoru i zmysłowych opisów przyrody historia przygód dziejących się na drzewach. Cosimo zbuntował się i był w tym konsekwentny. Ja też traktuje swoją akcje, jako małą rebelie.

Rezultatem projektu jest 365 barwnych fotografii. A także album wydany przez fundacje Bęc Zmiana. Zdjęcia, które powstały traktuję, jako własne obrazy, których jestem fragmentem. Codziennie długo szukam drzewa, odpowiedniego tła i kontekstu, w którym się ono znajduje. Następnie dobierałam ubrania, które stały się akcentem barwnym. Wspinając się na drzewa doświadczyłam rzeczywistości wszystkimi zmysłami, lecz obraz, który kreuje staje się często bardzo nierealny. Ważne jest też dla mnie zupełnie bezpośrednie doświadczenie przyrody, którą doświadczam niezwykle intensywnie. Choć mieszkam w dużym mieście, wspinając się kilka metrów do góry przenoszę się do innej krainy.

Projekt 365 drzew miał zakończenie na Dębie Wolności na krakowskich plantach. Zdobycie drzewa było performensem, któremu towarzyszyła projekcja wszystkich zdjęć pokazujących cały projekt. Publiczność, przyjaciele i przypadkowi przechodnie wspólnie świętowali zdobycie ostatniego drzewa i wytrwanie w tak trudnym postanowieniu, podczas wieczornego pikniku pod Dębem. Projekt 365 Drzew był kontynuowany przez Christophera b. Greya, który postanowił, ze ostatnie drzewo Cecylii będzie jego pierwszym i który równi przez cały rok każdego dnia wrzucał zdjęcie z Christopherem na drzewie każdego dnia na FB. Projekt doczekał się kolejnej kontynuatorki, którą była Kamila Wajda, Kamila zainspirowana projektem Cecylii, również codziennie przez cały rok wchodziła na jedno drzewo i fotografowała się na nim.

Zdjęcia