English
version

Rezerwat Las Łęgowy

Raj na ziemi

fot. Piotr Dziurdzia

Rezerwat Las Lęgowy - Fotografia, Obrazy, pracownia w lesie

Od września 2012 maluje w lesie. Las Łęgowy znajduję się w terenie międzywala nad Wisłą wzdłuż ulicy Księcia Józefa w Krakowie, blisko centrum miasta. Jest to miejsce absolutnie niezwykłe i kompletnie nieznane. To jest mój rezerwat.

Postanowiłam sobie zrobić pracownie w lesie. Przynoszę tam puste płótna, opieram je o wierzby, a następnie maluję fragment, który jest najbliżej. Obrazy razem z pejzażem tworzą instalacje. Całą przestrzeń między dwoma stawami i gęstwiną wierzb traktuję, jako swoją prace. Przyroda i obrazy są w nieustannym procesie. Od kilku miesięcy nie odwiedził mnie tam żaden przypadkowy człowiek. Po miesiącu pracy postanowiłam pokazać znajomym rosnącą leśną instalacje i urządziłam wernisaż w tym dzikim miejscu Od września rosną sobie obrazy, przekwitają kwiaty, opadają liście, latają czaple siwe, odwiedzają mnie dzięcioły i gile. Codziennie jest tam inaczej. Las Łęgowy w Przegorzałach należy do najcenniejszych miejsc przyrodniczo w Krakowie, jest to dżungla, matecznik, rezerwat ptaków wodnych i nie tylko wodnych i wszelkiego rodzaju zwierząt , gadów, ryb, płazów i ssaków. Ludzie występują tam w małych ilościach - spotykam tylko wędkarzy. Las łęgowy zwany jest również potocznie Stawami Salwatorskimi, przez przyrodników zwany, jako Las łęgowy w Przegorzałach, przez mojego Tatę zwany Cegielnia. Moja pracownia mieści się dokładnie na przeciwko Zakrzówka, tylko po przeciwnej stronie Wisły, zaraz za mostem Zwierzynieckim, Ważne jest to, żeby pamiętać, że Zakrzówek jest miejscem na park dla ludzi, natomiast Las łęgowy jest dla zwierząt.

Krakowski Las Łęgowy jest zagrożony. Są plany budowy obwodnicy miasta, która przebiegnie przez najpiękniejsze miejsce tego matecznika niszcząc je bezpowrotnie. Obecnie trwają konsultacje społeczne dotyczące planów zagospodarowania przestrzennego na tych terenach. Czy obywatele obronią Las ? Co jest dla nas mieszczan w XXI wieku wartością ? Portretując wierzby oddaje hołd przyrodzie, która nie ma głosu w naszej demokracji, choć jest nam niezbędna do życia.

Czytaj więcej

Obrazy z Lasu Łęgowego

Las Łęgowy

Wierzba, olej na płótnie, 130x130

Las Łęgowy

Wierzba, olej na płótnie, 130x130

Las Łęgowy

Wierzba, olej na płótnie, 130x130

Las Łęgowy

Wierzba, olej na płótnie, 130x130

Las Łęgowy

Wierzba, olej na płótnie, 130x130

Las Łęgowy

Pnącza, olej na płótnie, 130x130

Fotografia

Pracownia w Lesie Łęgowym

Wernisaż w Lesie Łęgowym