Cecylia Malik

english

„Koncert u Pana Żula” - opis projektu

Pan Żul, czyli Pan Jan był moim sąsiadem. Był bezdomny to też zamieszkiwał opustoszałą chatkę bez okien i drzwi. Przeżył w niej cłą zimę. To, że wciąż żyje wiedziałam zawsze jak widziałam dym z jego ogniska codziennie rano przez okno. Czasami potajemnie wieszałam siatkę z jedzeniem koło wejścia do jego ogrodu. Ja z kolei otrzymałam od Pana Żula białą plastikową lilie. Wiosną 2009 odważyłam się wejść do jego ogrodu i porozmawiać z nim.

W lipcu 2009 urządziłam w jego ogrodzie wystawę swoich obrazów, które były rezultatem naszej znajomości. Pan Jan zbierał złom, a ja wypożyczałam od niego ciekawe obiekty, po to by malować je na swoich obrazach. Często paliliśmy razem papierosy przy jego ognisku, można powiedzieć, że w pewien sposób zaprzyjaźniliśmy się. Moja akcja przyczyniła się, do tego, że Pan Jan zrobił się bardziej znany na ulicy i myślę, że też bardziej lubiany. Po wernisaeżu po raz pierwszy, od kiedy go znałam poszedł do łaźni dla bezdomnych i powiesił obrazki na swojej chatce. 2 Miesiące później pojawił się jego syn. Od tego czasu nikt go nie widział. Niedawno w sklepie spożywczym, sprzedawca powiedział mi, że Pan Żul nie żyje. Tą informacje potwierdzili jego bezdomni sąsiedzi.

Dokładnie rok później w sierpniu 2010 zorganizowałam koncert poświęcony jego pamięci, w tym samym ogrodzie.

Teresa Malik zagrała utwór improwizowany w oparciu o partytury graficzne z lat 60. Instrument perkusyjny został wykonany ze złomów znalezionych w okolicy, a także dzwonki z butelek po „Wiśni Extra”. Instrument był także instalacją, która da początek moim nowym obrazom. Był to koncert, ale i performens, który jest częścią projektu poświęconemu mojemu bezdomnemu sąsiadowi.

www.youtube.com/watch?v=jNhrgCpQmk4
film. Koncert performens poświęcony pamięci Pana Jana Żmudy
kooperacja : Teresa Malik, Cecylia Malik, Piotr Pawlus

strefakreatywna.blogspot.com/2011/01/cecylia-malik-koncert.html
najlepsza relacja z projektu Rafała Małeckiego na blogu Strefa Kreatywna

www.poland-art.com/index.php/recenzje/668-natalia-klein/4523-sztuka-bezkompromisowa-cecylia-malik-w-galerii-zderzak
recenzja wystawy w galerii Zderzak „Koncert”

www.polskieradio.pl/24/290/Artykul/301059,Zlom-w-Galerii
Cecylia Malik opowiada o projekcie dla Polskiego Radia

© 2013 Cecylia Malik
Created by Veronica Wolverine