Cecylia Malik

english
Modraszek Kolektyw - opis projektu Modraszek Kolektyw - manifest

Akcja społeczno - artystyczna w celu uratowania Zakrzówka przed zabudową

Koncepcja i organizacja - Cecylia Malik i Justyna Koeke

Akcja została zorganizowana zupełnie niezależnie, bez żadnych zezwoleń, nielegalnie,
z budzetem 0 PLN

Kraków maj – wrzesień 2011

„i Ty zostań motylem, pomaluj skrzydła niebieskim akrylem”

albo

Jak przy pomocy błękitnych, tekturowych skrzydeł, wypędzić developera z miasta

Modraszek Kolektyw to grupa artystów i aktywistów, która bez żadnej instytucji, bez żadnego budżetu, używając tylko Facebooka i bloga namówiła całe miasto by wzięło udział w Zlocie i Manifestacji, które były zarazem performensem w przestrzeni publicznej.

Skrzydła stały się symbolem demokracji i wiary, że mamy wpływ na rzeczywistość, w której żyjemy.


Modraszek Kolektyw to:

Artyści założyciele:

Justyna Koeke, Cecylia Malik, Rozalia Malik, Monika Drożyńska, Karolina Kłos, Kamil Goerlich, Mateusz Torbus

Aktywiści założyciele:

Bocian Zubrzycki, Mariusz Waszkiewicz, Jola Kapica,Michał Szpakiewicz, Gosia Małochleb, Rafał Małecki, Christopher B. Gray

Artyści którzy włączyli się do Modraszek Kolektyw:

Tomasz Gotfryd,Piotr Pawlus, Tomasz Wiech, Bogdan Kręzel, Grażyna Makara, Teresa Grebtschenko, Mateusz Beżnic, Darek Paczkowski, Iwona Zając, Mateusz Okoński, Babel Image, filmowa Grupa 3 czwarte, Majka Justyna, Bzyk Nohucki i Wu – hae, Negradonna, TOMANA, Duet Justyn, Marlena Quartet, Alex, Piotr Lutyński, Anna Malik, Gabriela Grzywacz, Kamila Buturla

oraz: Paweż Klimowicz, Krakowska Masa Krytyczna i Święto Cykliczne, Cracow Post, Klub Bomba, Radiofonia, Zielony Zakrzówek, Towarzystwo na Rzecz Ochrony Przyrody, Miasto w Comie, Maciej Nazim, Leszek Graboski, Mikołaj Kornecki, Marcin Wójcik, Mikołaj Mól, Natalia Ciura, Maciej Nazim, Zbiornik Kultury, Leszek Grabowski, Urszula Dziurdzia, Antoni Dziurdzia, Piotr Dziurdzia, Frederyk Koeke i wielu innych wspaniałych Krakowian.


Modraszek Kolektyw został powołany w celu obrony przepięknego parku krajobrazowego przed zabudowią. Na krakowskim Zakrzówku jest lazurowe Jezioro wśród białych wapiennych skał, lasy i łąka zamieszkiwana przez prawnie chronionego motylka modraszka. Ewenementem jest, że to miejsce znajduje się 20 minut na nogach od Wawelu, czyli w samym centrum miasta. Miasto Kraków zamiast wykupić ten teren od prywatnych właścicieli, choć miało prawo do pierwokupu, pozwoliło, aby Zakrzówek wykupiła portugalska firma developerska.

Większość Krakowian nie zdawała sobie sprawy, że tuż przy jeziorze ma wyrosnąć osiedle dla kilku tysięcy osób. Deweloper kupił ziemie będącą zielenią publiczną i czynił starania, aby łąka została przekwalifikowana na działkę budowlaną, teraz decyzja będzie należała do miasta czy Zakrzówek będzie można zabudować czy też nie.

Modraszek Kolektyw założyłam razem z Justyną Koeke i zaprzyjaźnionymi artystami. Postanowiliśmy wykreować piękny mocny obraz, którym nagłośnimy problem Zakrzówka i uświadomimy władzą miasta, że Krakowianie chcą na Zakrzówku mieć park.

Plan był taki, żeby zebrać kilkaset osób w błękitnych skrzydłach na Zakrzówku, nakręcić tam video clip pokazujący piękno Zakrzówka, a następnie sfrunąć pod Urząd Miasta i podczas błękitnej manifestacji upomnieć się o prawo do zieleni publicznej. Uświadomić sprawującym władze, że miasto to nie firma, a krajobraz nie jest rzeczą na sprzedaż.

Miasto jest po to żeby ludzie w nim mieszkający byli szczęśliwi, a do szczęścia niezbędna jest im przyroda i przestrzeń.

I tak się stało, w Krakowie miała miejsce błękitna rewolucja. Do Modraszek Kolektyw włączyły się setki osób, które same zrobiły sobie błękitne skrzydła. Można je było robić na warsztatach na placach, albo korzystając z tutorialu – instrukcji na Youtube zrobionego przez Justynę Koeke „jak samemu w 20 minut zrobić sobie skrzydła”. Modraszkowe skrzydła dostał prezydent miasta Krakowa, a pani Wiceprezydent w modrej sukience obiecała, że we wrześniu będą nowe plany zagospodarowania przestrzennego, w których nie będzie zgody dla firmy Gerium na budowę osiedla.

We wrześniu 2011 Miasto Kraków przedstawiło nowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego dla terenów Zakrzówka. Plan jest kompromisowy. Osoby pracujące nad Planem wzięły pod uwagę głos Mieszkańców Krakowa. Pół spornej łąki miało zostać zielenią publiczną, a pół pod niską zabudowę. W efekcie ogłoszonego planu, Developer – firma Gerium ogłosiła, że wycofuje się z inwestycji, która ze względu na nowy plan nie blędzie opłacalna.

Modraszek Kolektyw był zupełnie nowym rodzajem manifestacji, podczas której mieszkańcy Krakowa w piękny i kulturalny sposób rozpoczęli dialog z władzami miasta i mediami na temat wspólnej przestrzeni.

© 2013 Cecylia Malik
Created by Veronica Wolverine