Cecylia Malik

english

„ Obrazy z Lasu Łęgowego” - opis projektu

Od września 2012 maluje w lesie. Las Łęgowy znajduje się w terenie międzywala nad Wisłą wzdłuż ulicy Księcia Józefa w Krakowie, blisko centrum miasta. Jest to miejsce absolutnie niezwykłe i kompletnie nieznane. To jest mój rezerwat.

Postanowiłam zrobić pracownie w lesie. Przynoszę tam puste płótna, opieram je o wierzby, a następnie maluję fragment, który jest najbliżej. Obrazy razem z pejzażem tworzą instalacje.
Całą przestrzeń między dwoma stawami i gęstwiną wierzb traktuję, jako swoją prace. Przyroda i obrazy są w nieustannym procesie. Za każdym razem jak przychodzę, kontynuować prace, w lesie jest już inaczej i mój obraz przestaje być prawdziwy.

Od września rosną sobie obrazy, przekwitają kwiaty, opadają liście, latają czaple siwe, odwiedzają mnie dzięcioły i gile. Teraz jest cisza i pada śnieg. Las Łęgowy w Przegorzałach należy do najcenniejszych miejsc przyrodniczo - krajobrazowych w Krakowie. Jest to dżungla, matecznik, rezerwat roślin inwazyjnych, rezerwat ptaków wodnych i nie tylko wodnych i wszelkiego rodzaju zwierząt, gadów, ryb, płazów i ssaków. Ludzie występują tam bardzo rzadko.

Od kilku miesięcy nie odwiedził mnie tam żaden przypadkowy człowiek. Po miesiącu pracy postanowiłam pokazać znajomym rosnącą leśną instalacje i urządziłam wernisaż w tym dzikim miejscu.

Łukasz Gazur, relacja z wernisażu, Dziennik Polski

http://78.24.161.56/pl/aktualnosci/kultura/1246731-wernisaz-pod-zielonym-dachem-lisci.html

© 2013 Cecylia Malik
Created by Veronica Wolverine