Cecylia Malik

english

„6 rzek” - Cecylia Malik i Piotr Pawlus

„6 Rzek” to odkrywcza podróż wszystkimi rzekami Krakowa ręcznie zrobioną łódką od granic administracyjnych miasta aż do ujścia w Wiśle. Każdy wie, że przez Kraków przepływa Wisła, ale pozostałe rzeki są już bardzo mało znane. Z perspektywy miasta właściwie ich nie widać, zresztą prawie nikt się rzekami nie interesuje, nie napędzają mynów, nie dają wody ani pożywienia. Są za to korytarzami ekologicznymi, rezerwatami przyrody gdzie żyją miejskie zwierzęta, nielegalnymi ściekami i śmietnikami. Chciałam przypomnieć ich imiona i pokazać zagrożone piękno.
Realizacja projektu 6 Rzek w całości odbywała się na terenie miasta Krakowa od wczesnej jesieni 2011 do późnego lata 2012.

Rezultatem projektu jest cykl fotografii i 6 krótkich filmów dokumentalnych o sześciu rzekach Krakowa. Każdej rzece jest poświęcony jeden odrębny film. Prawdopodobnie nikt jeszcze nie spłyną wszystkimi rzekami Krakowa i wbrew pozorom zadanie to nie jest proste. Większość odcinków rzek jest niedostępna, otoczona ogrodzeniami ogródków działkowych i dziwnych postindustrialnych terenów. Doliny tych rzek to wąskie żyły dzikiej przyrody. Cecylia Malik postanowiła poznać miasto, w którym mieszka od urodzenia, od nowej zupełnie nieznanej strony. Na pływanie po rzekach nie trzeba mieć zezwoleń ani uprawnień, jeśli się jest osobą pełnoletnią i posiada się kapok, to można za darmo podróżować rzekami. Rzeki to przestrzeń wspólna należąca do wszystkich mieszkańców miasta. Projekt nawiązuje do zabaw z dzieciństwa, którym towarzyszyło odkrywanie nowych miejsc, krain znajdujących się 15 minut drogi od domu, nadawanie im nazw i trzymanie ich w tajemnicy. Przewodnikiem artystki po krakowskich rzekach jest ornitolog dr Kazimierz Walasz.

Cecylia Malik spłynęła wszystkimi rzekami Krakowa razem z ornitologiem Kazimierzem Walaszem turystycznym pontonem w celu poznania terenu. Następnie zaprosiła do współpracy młodego operatora Piotra Pawlusa, aby sfilmował jej samotną podróż ręcznie wykonaną recyclingową łódką. Artystka współpracowała z Piotrem Pawlusem przy wcześniejszych projektach: „365 Drzew”, „Koncert u Pana Żula” i „Modraszek Kolektyw”. Teraz postanowili zrobić wspólny, trwający cały rok projekt. Podróże krakowskimi rzekami są filmowane we wszystkich porach roku.

 • osoby biorące udział w produkcji filmu:
 • Cecylia Malik - scenariusz i reżyseria
 • Piotr Pawlus - zdjęcia i montaż
 • Piotr Dziurdzia - logistyka i wszelka pomoc techniczna przy realizacji
 • Piotr Madej - realizacja dźwięku
 • Muzyka :
 • Prądnik i Dłubnia - Rozalia Malik www.negradonna.com
 • Rudawa i Wilga - AABAZU : Maciej Szymczyk & Łukasz Szalnkiewicz/Zenial aabzu.audiotong.net
 • Wisła – Martin Bowes Attrition www.attrition.co.uk
 • Podziemna rzeka - Piotr Madej mprecords.art.pl
 • Kazimierz Walasz - konsultacja naukowa, przewodnik po rzekach, wspólny research. Pożyczył wiosła, udostępnił własne mapy.

Wodna Masa Krytyczna

W Krakowie odbył się pokaz i premiera filmów, w ramach Festiwalu Artboom, pod mostem Grunwaldzkim. Projekcje filmów poprzedziła pierwsza w mieście Wodna Masa Krytyczna zorganizowana i wymyślona przez Gochę Nieciecką i Cecylię Malik 22 czerwca. Głownym organizatorem wodnej masy krytycznej była krakowska Radiofonia. Mieszkańcy Krakowa zabrali pontony, materace do pływania, tratwę z butelek pet, deski surfingowe i kajaki by wspólnie spłynąć na pokaz filmów, Rzeki to również przestrzeń wspólna, przestrzeń miasta. Akcja była legalna, gdyż każdy może pływać, nie trzeba mieć zarejestrowanej łódki ani prawa jazdy, wystarczy skończone 18 lat i kapok.
Wiślane masy krytyczne pragniemy uczynić tradycją krakowian by przywracać rzeki miastu
Na drugi dzień po premierze miała miejsce konferencja „6 Rzek – istrukcja podróży” w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki

Konferencja:

„6 rzek” – instrukcja podróży

22.06.2012 Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki
Grolsh Artbum Festiwal Kraków

Czy można kąpać się w Wiśle?
Jak smakuje ryba z Wisły?
Czy wierzby są winne powodziom?
Kto ukradł dziką plaże z zakola Wisły pod Wawelem ?

Na te i inne pytania odpowiedzieli niezwykli podróżnicy:

Przemek Pasek - Fundacja Ja Wisła
Rafał Chwiszczuk - autor książki Królowa Wisła
Ewa Ciepielewska - malarka która została Flisakiem
Dr Kazimierz Walasz -  UJ ornitolog, przewodnik po dzikich krakowskich rezerwatach
Mikołaj Kornecki - architekt, urbanista
Monika Kotulak i Paweł Pawlaczyk - Klub Przyrodników
Ola Jach - kuratorka, ekolożka
Cecylia Malik i Piotr Pawlus - autorzy filmu „6 Rzek”

Prowadzenie konferencji: Małgorzata Nieciecka - radiofonia.fm

Organizatorzy:

Martyna Biernacka: Libérte!
Cecylia Malik
Małgorzata Nieciecka: Radiofonia
Monika Kotulak: Klub Przyrodników
Aneta Rostkowska: Bunkier Sztuki

mapa rzek Krakowa, opracowanie Kazimierz Walasz

Projekt zrealizowano w ramach stypendium z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

podzię̨kowania za pomoc przy realizowaniu projektu dla:

© 2013 Cecylia Malik
Created by Veronica Wolverine